A gyógynövények egyik legkedveltebb felhasználási módja, amikor teát készítünk belőlük. A megfázástól az emésztési problémákon, a nőgyógyászati jellegű panaszokig szinte mindenre találunk kezelési módot a gyógyteák fogyasztásával. Aki nincs hozzászokva a gyógyteák ízéhez, azok számára jó hír, hogy az ízlelőbimbóink egy idő után nem fogják furcsán „fűízűnek” találni a gyógynövényeket.
Most nézzünk meg néhány gyógyteát, mely a leggyakoribb problémákra hoz enyhülést:
Baj van az emésztésünkkel?
Emésztési problémákra a kamilla és a borsmenta remek gyógynövény, mindkettő általános gyulladáscsökkentő hatással bír. A borsmenta javítja az emésztést, enyhíti a puffadást ugyanakkor az anyagcserét is gyorsítja, így nem mellékesen a súlycsökkenésben is kiváló segítőtársunk. A kamilla segít ellazítani a gyomor simaizmait, enyhíti a gyomorrontás, puffadás tüneteit, csillapítja a hányingert és a hányást. A leghatékonyabb a tiszta kamillavirágzat, ebből csészénként 1 evőkanállal kell leforrázni.
Gyakran felfázunk?
Ősszel, télen felerősödnek a vesével, húgyhólyaggal kapcsolatos panaszok, főleg azoknál, akik érzékenyebbek a hideg időjárásra. A nők 50%-a legalább egyszer felfázik élete során, 20%-uk pedig többször is tapasztalják a kellemetlen betegség jeleit. Erre a panaszra a leginkább javasolt gyógynövény a tőzegáfonya, és a medveszőlő levél tea. Az előbbi gátolja a mikroorganizmusok megtapadását a hólyag nyálkahártyáján, az utóbbi vizelethajtó és jó fertőtlenítő szer. A tőzegáfonya a húgyúti fertőzések ellen az egyik leghatásosabb gyógynövény! Naponta igyunk meg belőle 2 csészével.
Gyakran megfázunk? Gyenge az immunrendszerünk?
A csipkebogyó és a hibiszkusz teák immunerősítő hatással rendelkeznek, ugyanakkor rendkívül magas C-vitamin tartalmukat csak hideg vizes áztatással őrizhetjük meg. Egy marék csipkebogyót és hibiszkuszvirágot egy fél napig áztassunk vízben, majd citrommal és mézzel ízesítve fogyaszthatjuk. Megfázás vagy orrdugulás esetén kitűnő a hársfatea, erős gyulladáscsökkentő és nyákoldó hatással bír.
Jön a tavasz, itt az idő egy tisztító, méregtelenítőkúrának!
A csalán ebben nagy segítségünkre lehet, hiszen erős vízhajtó és vértisztító hatású, mely minden tisztító, méregtelenítő kúra alapja. Emésztőrendszerünket segít megtisztítani a salakanyagoktól. A csalánról érdemes tudni, hogy sok vitamint és vasat tartalmaz, ezért teája élénkítő hatású. Nemcsak a tisztító teák, hanem a vércukorszintet csökkentő teakeverékek állandó komponense. 6 hétnél tovább nem alkalmazható, utána be kell iktatni pár hetes szünetet! Különben mikroszőrei eltömíthetik a bélbolyhokat, és emésztési problémákat okozhatnak. Méregtelenítés során nem feledkezhetünk meg a máriatövisről sem, mely nemrég az év gyógynövénye lett.Hatásosan regenerálja a májat, ami központi szerepet játszik a szervezet méregtelenítésében. A máriatövisben lévő hatóanyagok serkentik az emésztést, a zsírbontást, illetve segítenek megszabadulni a szervezetben felgyülemlett méreganyagoktól.
Kevés az energiánk?
A ginseng teát pozitív hatása miatt a hosszúélet forrásának tartják. Energiával tölti fel szervezetünket, segíti az immunrendszert, fokozza az étvágyat. Élénkítő tulajdonsága miatt inkább a nap első felében fogyasszuk, napi 1-2 csészével. Emellett csökkenti a koleszterin szintet és jótékony hatása van a vércukor szintre is. Kúraszerűen ajánlott fogyasztani.
A gyógyteákat minden betegségre vagy problémára érdemes kipróbálni, ám azt ne várjuk tőlük, hogy egy nap alatt használjanak. Ezeket a teákat kúraszerűen érdemes fogyasztani.
MSylwia