Vannak szerencsések, akik bármikor másodpercek alatt elalszanak. De sajnos ezt nem mindenki mondhatja el magáról. Nehezen alszik el? Mi az az 5 hiba amit ilyenkor elkövetünk:
- Nem tudunk elaludni, ezért inkább felkelünk
Sokan, ha álmatlanul forgolódnak az ágyban, egy idő után inkább felkelnek és olvasnak, vagy ami a legrosszabb bekapcsolják a tévét, reménykedve, hogy így álom jön a szemükre. Az igazság az, hogy ebben az esetben csak azt idézzük elő, hogy még jobban felébredünk, felélénkülünk. A gyors képek, információk váltakozása serkenti az agyműködést, ezért sokkal nehezebb ellazulni és elaludni. Jó ha tudjuk, hogy a pihenéssel töltött idő akkor is sokat számít, ha épp nem alszunk.
- Alkohollal segíteni az elalvást
Bár a sör és a bor valóban ellazít, és rövid távon segít, de az alvás minőségét nagy mértékben rontja. Az alkohol egyből a mély alvásba dönt, ezzel pedig az a baj, hogy kihagyjuk a megszokott alvási szakaszokat, hosszú távon mindenképpen alvási zavarokat okoznak. Vacsora után már ne fogyasszunk szeszes italt, mert akár 4-5 órán keresztül is megzavarhatja a szervezetünket.
- Délután bepótolni az éjszakai nem alvást
Logikusan hangzik, mégsem célravezető megoldás. A szervezetünk egy bizonyos rendszert próbál kialakítani a pihenő és az aktív napszakaszok közt. A délutáni szunyókálás beiktatásával megzavarhatjuk az alvási ritmusunkat, így este a biológiai óránk nem fog ráállni a megfelelő elalvási szakaszra. Állandó lefekvési időre van szüksége a szervezetnek ahhoz, hogy a megfelelő hormonokat a megfelelő időben válassza ki.
- Az órát lesni folyamatosan
A „nem tudok aludni, pedig nagyon kéne” gondolatok még stresszesebbé tesznek. Ha az óra percmutatóját nézzük lefekvés után, hiába várjuk, hogy elaludjunk. Önkéntelenül is azt számolgatjuk, hogy egyre kevesebb időnk van az ébresztőig, ezzel egyre több stresszhormon lesz a szervezetünkben, amitől még nehezebben megy az elalvás. Éppen ezért mellőzzük a hálószobában a világítós órákat. A mobilt sem ér nézegetni...
- Ha már nem tudok aludni, legalább megnézem mi történt a közösségi oldalakon
Hosszas álmatlanság esetén jön az ötlet, hogy unaloműzésként kezünkbe vegyük a mobilunkat és böngésszünk kicsit a neten. Ilyenkor átpörgetjük a Facebookot, az Instagramot, hírportálokat. Ezt bizony nagyon rosszul tesszük, mert ilyenkor annyi információ ér bennünket, hogy tuti nem fogunk tudni elaludni. Ráadásul a készülékekből érkező mesterséges fény képes megzavarni testünk belső óráját. A mobil kijelzője meggátolja a melatonin (alvásért felelős hormon) termelődését. Felmérések bizonyítják, hogy azok, akik több időt töltenek a közösségi oldalakon, hajlamosabbak arra, hogy alvászavarral küzdjenek. Hagyjunk fel éjszaka a mobilozással!
Mit tegyünk, hogy hamar elaludjunk?
- Kettő után felejtsük el a kávét! Sokan még késő délután is képesek kávét inni, pedig ezzel csak alvásuknak tesznek rosszat. A koffein körülbelül 8 óráig marad a szervezetben.
- Sötétítsünk be! A melatonintermeléshez fontos a sötétség, ezért szerezzünk be egy jó sötétítőfüggönyt vagy redőnyt!
- Lefekvés előtt szellőztessünk! A hűvös ágyneműben könnyebben elalszunk.
- Használjunk levendulát! A levendula illatától bizonyítottan könnyebben el tudunk aludni, csepegtessünk pár cseppet az illóolajból a párnánkra.
- Együnk banánt! Az alváshormonként is ismert melatonin található meg a gyümölcsben, illetve triptofán, ami szintén segít a gyorsabb elalvásban.
- Igyunk meleg tejet! Régi házi praktika, hogy egy pohár meleg tejtől könnyebben alszunk. A tej szintén tartalmaz triptofánt.