Sajnos a pajzsmirigybetegségek rendkívül változatos tüneteket okoznak. A pajzsmirigyünk számos testi funkció működésében játszik fontos szerepet, ha zavar lép fel ennél a szervnél, komoly egészségügyi következményei lehetnek. Mik a leggyakoribb panaszok?
- Alvásproblémák
Ha mostanában azt tapasztaltaljuk, hogy nem tudunk jól aludni éjszaka, az bizony pajzsmirigy problémát is jelezhet. A túlműködő pajzsmirigy túlstimulálhatja a központi idegrendszert és álmatlanságot okoz. Ezzel szemben, ha állandóan fáradtnak érezzük magunkat egy teljes éjszakai alvás után is vagy a szokásosnál többet alszunk, akkor pont ellenkezőleg, alulműködik a pajzsmirigy.
- Elvékonyodó, hulló haj
Tipikus tünet az elvékonyodó, hulló haj, sőt a ritkulás akár a szemöldököt is érintheti. Az alul- vagy túlműködő pajzsmirigy negatívan befolyásolja a haj növekedési ciklusát. Normál esetben a haj nagyobb része növekedési fázisban van, míg egy kis része éppen nyugalmi állapotban, azonban ha a pajzsmirigy hormonjainknál felborul az egyensúly, akkor túl sok haj kerül a pihenési fázisba, ezáltal az elvékonyodik, majd kihullik. Ha régóta hullik a hajunk, jusson eszünkbe megnézetni egy egyszerű vérvétellel a pajzsmirigy működésünket, mielőtt kipróbáljuk a "csodaszerek" százait. Az átmeneti hajveszteség nem koncentrálódik egy területre, a fejbőr egészén tapasztalható, jó hír, hogy a komoly aggodalmat okozó hajhullás a pajzsmirigy gyógyszeres kezelésével visszafordítható.
- Indokolatlan izzadás
A túlzott izzadás - ha azt nem a fizikai igénybevétel okozza - a túlműködő pajzsmirigy gyakori jele. A pajzsmirigy szabályozza a test energiatermelését, a magas hormonszint felgyorsítja az anyagcserét.
- Szokatlan súlygyarapodás
Ha a farmer egyre szűkebb, mi pedig egyre inkább odafigyelünk az étkezésre, akkor a pajzsmirigy alulműködés lehet a hibás. A hormon hiánya csökkenti az anyagcserét és a kalóriaégetést, így fokozatos, megmagyarázhatatlan súlygyarapodást tapasztalhatunk hónapról, hónapra.
- Túlpörgés, mintha több csésze kávét ittunk volna
A túlzott pajzsmirigyhormonok felgyorsítják a test folyamatait. Az érintettek úgy érzik, mintha túl sok koffeint fogyasztottak volna, még akkor is erős a szívdobogásuk, ha nyugalmi állapotban vannak.
- Felborult menstruáció
Ha a menstruáció nehezebbé, elhúzódóvá válik, vagy lerövidül a ciklus, akkor a pajzsmirigy valószínűleg nem termel elegendő hormont.
- Meddőség vagy vetélés
Azoknak a nőknek, akiknek nehézségeik vannak a teherbeeséssel, vagy a terhesség korai szakaszában elvetélnek, pajzsmirigyműködés ellenőrzést ajánlott végezni Az alacsony hormonszint befolyásolja az ovulációt, és meddőségre, vetélésre hajlamosít.
A fenti tünetek észlelése esetén érdemes először vérvizsgálatot végezni, ahol megbizonyosodhatunk a pajzsmirigy működéséről. Ehhez a TSH szintjének mérése szükséges, ami a szerv túlműködése esetén igen alacsony.
Mi az ami árt a pajzsmirigynek?
A kevés jód bevitel, a drasztikus fogyókúra, dohányzás, mértéktelen alkoholfogyasztás, túlzott bróm bevitel.