Az IBS más néven irritábilis bél szindróma a tápcsatorna mozgásának zavara, mely gyakori hasmenéssel és hasi fájdalommal jár. Nőknél gyakrabban fordul el, mint a férfiaknál, ugyanakkor a lakosság több mint 10%-át érinti, leginkább 20 és 30 év között jelentkezik először. Kialakulásának pontos oka nem tisztázott, de egyes tanulmányok rámutattak az agy és a bél közötti nem megfelelő információcseréjére.
Kiváltó okok között említhetőek:
- szorongás, stressz, lelki konfliktusok
- mesterséges édesítőszerek, tejcukrot bontó enzimek hiánya
- helytelen táplálkozás, rossz táplálkozási szokások
- magnézium tartalmú savlekötők
Tünetei:
Tünetei a görcsös hasfájás, a székrekedés vagy a heves hasmenés, illetve ezek váltakozása. Ezen túlmenően rendszerint puffadás, teltségérzet, a belek érzékenysége, esetleg hányinger kíséri, olykor fehéres nyák jelenik meg a székletben. Az IBS-hez társulhat nem emésztőszervet érintő tünet, úgymint alvászavar, migrén, gyakori fejfájás, depresszió.
A jó hír, hogy a kellemetlen, akár hónapokig, évekig fennálló tünetek ellenére, az IBS nem jár semmilyen szervi elváltozással! Sajnos a kellemetlen tünetek kihatnak az érintettek mindennapjaira.
Mivel a tünetek elég jellegzetesek, az IBS könnyen diagnosztizálható. Laborvizsgálattal, hasi ultrahanggal, tejcukor érzékenységet vizsgáló teszttel, endoszkópos vizsgálattal egyértelműen megállapítható az említett betegség, és kizárható egyéb emésztőszervi megbetegedés.
Tudta?
Az IBS szorongásos egyéneknél gyakrabban alakul ki, de pszichés megbetegedések, mint a depresszió esetén sem ritka.
Megoldást jelenthetnek az IBS esetén:
- Székrekedés esetén rostban gazdag gyümölcsök fogyasztása
- Testmozgás, mely erősíti a bélfunkciót és hatásos a stressz kezelésében is
- Étrend: hasznos megfigyelni saját magunkat, akár naplót vezetve, és kerülni azon ételek, italok fogyasztását (pl.: tejtermékeke), melyeknél tapasztaljuk a tünetek fokozódását, súlyosbodását, kerüljük a puffadást okozó ételeket, iktassuk ki az erős fűszereket
- Megfelelő mennyiségű folyadékbevitel
- Szakítsunk a dohányzással
- Stressz hatékony kezelése, elkerülése
- Az IBS során bevált módszer között említendőek, a több hónapig tartó pre- és probiotikum kúrák
- Jó tapasztalataim vannak a gyötrő puffadás, a hányinger leküzdésében a bormenta teával kapcsolatban, kortyolgassunk 2-3 csészével naponta, mely csökkenti a bélgázok képződését, a bélgörcsöket és a bélirritációt. Hasonló hatással bír a kömény is. A kamilla gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású, IBS esetén feltétlenül fogyasszuk.
- Célzott akupunktúra, akupresszúra
A fenti módszerek alkalmazásával, kombinálásával tartósan tünetmentes állapot érhető el.