Gyakran és indokolatlanul szedett antibiotikum
Az antibiotikumok bizonyos helyzetekben nélkülözhetetlenek, hiszen indokolt esetekben meggátolják a további állapotromlást, illetve a későbbi súlyos következmények kialakulását. Ha gyakran és indokolatlanul szedjük az antibiotikumokat, egyrészről kialakul az antibiotikum-rezisztencia, másrészről olyan hasznos baktériumok is elpusztulnak, amik nélkül nem fog kiegyensúlyozottan működni a szervezet védelmi hálója. Ezért antibiotikum kúra mellé mindig alkalmazzunk probiotikum készítményeket, minden nap, illetve az antibiotikum kúra után még pár hétig együnk meg egy joghurtot. A probiotikumot az antibiotikum bevétele után legalább 2 órával alkalmazzuk. Ezzel megakadályozzuk az olyan emésztőszervi panaszokat, mint például a hasmenést, mely gyakran összefügg az antibiotikum használattal, illetve a bélbaktériumok egyensúlyának megváltoztatásával.
Káros szokások
Ide sorolható a dohányzás, alkohol. A nikotin sok káros vegyületet tartalmaz, ami önmagában is nagy kihívás a szervezetnek. Az alkohol a májban rontja a vírusokkal szembeni immunválaszt. Mint mindenben itt is a mértékletesség a legcélravezetőbb. Kávéból is napi 2-3 csészével fogyasszunk maximum.
Túlsúly
Számos vizsgálat bizonyítja a gyengébb immunrendszer és a túlsúly közötti összefüggést. Ha csak egy kicsit is belegondolunk, logikus, hogy a nem megfelelő testsúly számos más betegség, kórkép kialakulásának megnöveli a veszélyét. Ezért törekedjünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra, a megfelelő mozgásra.
Kerüljük az immungyengítőket, helyettük alkalmazzuk az immunerősítőket!