Reflux kialakulása
Refluxról akkor beszélünk, ha a gyomorszáj, azaz a nyelőcső és a gyomor határán elhelyezkedő záróizom nem zár tökéletesen, így a savas gyomortartalom visszajuthat a nyelőcsőbe. A gyomorsav irritálja a gyomor, valamint a nyelőcsőbe kerülve a nyelőcső nyálkahártyát, ezáltal pár percig vagy akár órákig is tartó fájdalmat okoz, súlyosabb esetekben pedig gyulladás kialakulásához vezet.
Tudta? A gyomorsav annyira erős, hogy képes feloldani egy borotvapengét.
Tünetek
A gyomorégés (savas reflux) jellemző tünete a mellkas szegycsont mögötti tájékán jelentkező szorító vagy égő jellegű fájdalom. A reflux elsődleges tünete a gyomorégés, mivel a gyomorsav erős maró hatásának köszönhetően a sav égő fájdalmat okoz. Kísérő tünet lehet a csuklás, émelygés, étvágytalanság, hányinger.
Amennyiben a fenti tünetek huzamosabb ideje fennállnak, mindenképpen forduljunk gasztroenterológushoz. A vény nélkül kapható savlekötők közömbösítik a gyomorsavat. Ezek leginkább az alkalmankénti gyomorégésnél segítenek. Komolyabb esetben, amennyiben a reflux, mint betegség megállapítást nyer, úgynevezett H2 receptor-blokkolót fog a szakorvos javasolni, mely mérsékli a gyomorsav termelődését. Hatásukat lassabban fejtik ki, mint a savlekötők, de hosszútávon hatékonyabbak. A PPI (protonpumpagátlók) szinte teljesen leállítják a gyomorsav termelődést. A tüneteket hamar megszüntetik és javítanak a záróizom állapotán is. Sajnos a reflux kiújulásának az esélye magas, ezért tartós kezelésre van szükség.
Mire figyeljünk?
Fő szabály: Naponta többször keveset! A refluxban szenvedőknek a legfontosabb a napi ötszöri, de kis mennyiségű diéta betartása. Kisebb adagok alkalmával a gyomor felől kisebb nyomás nehezedik a záróizomra.
Kerülni kell - citrusfélék, zsíros - sült (rántott ételek), csípős-fűszeres ételek, csokoládé, paradicsom alapú ételek, kávé, szénsavas üdítők, alkohol
Érdemes kihagyni az étrendünkből: a savtermelést fokozó fűszereket, mint a só, bors,csípős paprika, mustár, torma, ecet, füstölt áruk. Ez nem jelenti azt, hogy a reflux diétában szereplő ételeknek íztelennek kell lenniük, bátran használhatunk petrezselymet, kaprot, rozmaringot, majorannát, bazsalikomot, kakukkfűvet stb. Ajánlott konyhatechnikai eljárások: párolás, főzés, a sütőzacskóban készült ételek.
Savkötő hatású élelmiszerek: keksz, vaj, kétszersült, rizs, burgonya, dió, mandula
A reflux esetén hamar enyhülést hoznak a különböző gyógyteák: kamilla, citromfű, borsmenta, körömvirág.
Fontos a rendszeres étkezés, ha ez csak alkalmanként pár falatot is jelent pl: müzli szelet, joghurt formájában.
Lényeges, hogy ne feküdjünk le teli hassal, akár bevezethetjük a vacsora utáni rendszeres sétát!
Ami nagyon sokat segít a reflux betegeknek, főleg ha többnyire éjjel vagy hajnalban tapasztalja a tüneteket, ha nem teljesen vízszintes állapotban alszunk, hanem több párna segítségével vagy akár az ágyat megemelve úgy fekszünk le, hogy a fejünk meg legyen emelve.
Kerülendő a szűk, szoros ruha viselése, mely fokozhatja a hasüri nyomást.