Mit tegyünk, ha elkaptunk valamilyen vírusfertőzést, vagy megfáztunk és minél előbb túl szeretnénk lenni rajta?
Mind a megfázás, mind az influenzavírusok cseppfertőzés útján terjednek. Törekedjünk a megelőzésre, amit leghatékonyabban a rendszeres és alapos kézmosással, a gyakori szellőztetéssel tudunk elérni, és az immunrendszerünk megerősítésével.
Az egyszerű megfázás a leggyakrabban torokfájással kezdődik, amit az orrfolyás követ. Ha hirtelen tör ránk a rossz közérzet, a végtagfájdalom, a meghűléses tünetek, amit láz is kísér, akkor bizony influenzával van dolgunk.
Mivel és hogyan gyorsítsuk fel a gyógyulási folyamatot? Pár trükk:
Vitamin, vitamin, vitamin
Legfontosabb a C-vitamin, amit napi 1000 mg-ban fogyasszunk, ezt egészítsük ki D-vitaminnal. Ha már nem érezzük a betegség tüneteit és meggyógyultunk ezt a két vitamint továbbra is szedjük. Egyrészt a C -vitamin kitűnő immunerősítő, a D-vitaminra pedig szükségünk van télen, hiszen a D-vitamin a bőrünket érő napsugárzás révén alakul ki a szervezetünkben, márpedig télen nem ér sok nap bennünket.
Elegendő folyadékbevitel
Igyunk meleg gyümölcs vagy zöld teát, ásványvizet, gyümölcslevet. Nem árt ha tudjuk, hogy a legjobb köptetővel sem érünk el eredményt, ha nem iszunk elég folyadékot. Gyógyír a beteg szervezetnek a húsleves. Kutatások igazolták, hogy nagymamánknak igaza volt, azaz egy jó csirkehúsleves valóban gyógyír lehet a megfázásra.
Lázat csillapítani vagy sem?
A legtöbb háziorvos azt tanácsolja, hogy nem érdemes 38-38,5 fok alatt lázat csillapítani, hiszen a láz éppen védelmi funkciót lát el a szervezetünkben, szerepet játszik a kórokozók kiirtásában. A magasabb lázat – influenzánál gyakoribb, mint a náthánál – azonban mindenképpen csillapítani kell! Arra figyeljünk, hogy ugyanazokat a hatóanyagokat különböző gyógyszernév alatt is megtalálhatjuk, veszélyes lehet egy esetleges túladagolás.
Ágynyugalom
A legbiztosabb gyógymód az ágynyugalom és a pihentető alvás, influenzát ne próbáljuk meg lábon kihordani.
Inhalálás kamillával
A kamillás gőzölés enyhíti a köhögést és a légúti fertőzések tüneteit. Vírusos fertőzések esetén naponta kétszer ajánlatos gőzölni. Az arc- és homloküreg-gyulladás is gyorsabban gyógyul, ha kiegészítő kezelésként kamillával inhalálunk.3 evőkanál kamillavirágot egy lapos edényben leforrázunk 1 liter forró vízzel, fölé hajolva, fejünket lefedve inhalálunk 10 percig.
Extra tippek:
Az egyik nagy kedvencem az Oscillococcinum golyócskák homeopátiás szer, amit ha a tünetek kezdeti megjelenésekor alkalmazunk, elkerülhetjük hogy elhatalmasodjon rajtunk a betegség. A tünetek jelentkezésekor vegyünk be egy adagot, majd ismételjük meg 6 óránként. Már kialakult influenza esetén naponta kétszer (reggel és este) 1 adag Oscillococcinumot vegyünk be. Ez a speciális készítmény lerövidítheti a gyógyulási folyamatot és enyhíti a tüneteket. Az oscillococcinumot szedheti a család minden tagja, gyermekek, felnőttek, idős emberek, és nincsen mellékhatása.
A másik kedvencem az Echinacea, amely az immunrendszer gyengülésekor azonnali segítségünkre van, különösen az influenza, nátha, meghűlés esetén. Hatékonyságát mi sem bizonyítja jobban, hogy Amerikában az immunerősítő étrend-kiegészítők több, mint 10%-át teszi ki. Echinacea kapható csepp, tabletta, tea, cukorka formájában.
Jellemzően néhány nap alatt pihenéssel, bőséges folyadékfogyasztással, vitaminbevitellel különösebb beavatkozás nélkül is meggyógyulunk. Amennyiben a panaszok súlyosbodnak, magas láz, homlok-, fül-, arctájéki fájdalom, esetleg köhögésnél mellkasi fájdalom jelentkezik, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz.
Megbetegedés mentes telet kívánok!