Hajhullás esetén ajánlott minél előbb feltárni a problémát és hatékony megoldást találni, mivel a haj rongálódása, a kóros mértékű hajhullás nagyon hamar látványos tünetekkel jár. A kezelés látványos eredményére főleg a hajhullás esetén hosszasan kell várni.
Átlagosan 150 000 hajszállal rendelkezünk, ezek soha sincsenek ugyanabban a növekedési fázisban. Egy hajszál élettartama alatt három fázison megy keresztül: a növekedési szakaszon, mely akár 3-5 évig tart; nyugalmi fázison, mely csupán pár hét; ezt követi az úgynevezett kilökődési fázis, amikor a hajszál kihullik. Egy hajszál átlagos kora kb. 6 év. Mivel a hajszálak mindig egymástól eltérő fázisban vannak jelen a fejbőrön, a normál mértékű hajhullás folyamatos, és nem látványos. A normál mérték alatt a napi 140-150 hajszál elvesztését értjük. Amennyiben ennél több hajunk hullik ki, esetleg a hajvesztés már szemmel látható, az általában arra utal, hogy a szervezetünkben valami nincsen rendben.
Tudta? A hajszál viszonylag lassan nő, tavasszal és nyáron havonta egy centit, ősszel és télen csak 0.5 centit.
A hajhullás típusai és okai
- Gócos hajhullás
Jól körülhatárolható területen, foltokban történő hajhullás, oka általában valamilyen gyulladásos gócra vezethető vissza (pl.: rossz fog, nőgyógyászati probléma, mandulagyulladás stb)
- Férfiakat érintő hormonális hajhullás
Férfiakat érintő probléma, már a 18-20-as években jelentkezik. Tipikusan a homlok-halánték vonalán kétoldalt, és a fejtetőn figyelhető meg, egy idő után felcsúszik a homlok határa, a haj erősen megritkul, és vékony szálúvá válik. Kialakulását a férfi nemi hormonokkal hozzák összefüggésbe, nem egyenlő a hormontúltermeléssel. A tünetek első megjelenésekor célszerű a megfelelő kezelést elkezdeni, hogy a folyamatot meg lehessen állítani, vagy legalább lassítani.
- Férfias típusú hajhullás nőknél
Mivel a női szervezetben is van kis mennyiségben férfihormon, ezért az előző hajhullás típus a nőknél is kialakulhat. Szintén minél előbb kezdjük meg a kezelést.
- Terhességet követő hajhullás
A terhesség időszakában a hormonoknak köszönhetően nagyon sok hajhagyma kerül ugyanabba a növekedési fázisba, ilyenkor dúsabbnak érezzük a hajunkat. Majd a várandóság után a folyamat abbamarad, és látványossá válik a hajvesztés. Főleg azoknál az anyukáknál megfigyelhető, akik sokáig szoptatnak.
- Diffúz hajhullás
Fejbőr egészéről hullik a haj, hátterében anyagcsere-betegség, drasztikus diéta, vitamin vagy ásványi anyaghiány, műtét, vérszegénység, stressz áll.
Alapvetően lényeges kideríteni mi áll a hajhullás hátterében, hogy a megfelelő kezelést alkalmazva megállítható legyen a további hajhullás, és elérhessük a hajhagymák újraserkentését.
Mi az amit tehetünk hajhullás esetén?
- A helyes táplálkozással sokat tehetünk hajunk egészségéért, mellyel belülről tápláljuk a hajunkat. A szervezet igényeinek megfelelő vitaminok és nyomelemek bevitele segít a haj karbantartásában. A hajnak szüksége van cinkre, vasra, A, B, E-vitaminra. Belsőleg ami különösen bevált: calcium kovaföld kapszula + cink+ C-vitamin szedése kúraszerűen. A cink serkenti a haj növekedését, ezért van az, hogy sokan amikor cink kúrába kezdenek, arról számolnak be, hogy látványosan megindult az úgynevezett baba hajak megjelenése.
- Fontos a kellő mennyiségű folyadékbevitel, ugyanis ha nem juttatunk a szervezetünkbe elegendő folyadékot, hajunk könnyen töredezetté válik.
- Különösen figyeljünk a hajunk gondozására, a haj ápolására. Részesítsük előnybe a különféle gyógy samponokat, pakolásokat, hajhullás elleni hajszeszeket.
- Gyógynövények a hajápoláshoz: a kamilla különösen a vékony szálú hajra ajánlott, erősíti a haj szerkezetét, rugalmassá teszi. A csalán hatásos a korpaképződés és a hajhullás ellen.
- A hajhagymák életképességét legegyszerűbben fejbőrmasszázzsal lehet elősegíteni. Ezzel fokozzuk a fejbőr vérkeringését. A vérkeringés serkentése érdekében az ujjunkkal, körkörös mozdulatokkal a fejbőrt rendszeres masszírozzuk át.