Nemcsak az alkohol, a kábítószer vagy a szerencsejáték tudja függővé tenni az embereket. Vannak olyan dolog, amikre ha egyszer rákapunk, többé már nem tudunk lemondani róluk, és fel sem ismerjük, hogy már függünk tőlük.
- Édes kis csábítás
Tudtad, hogy a cukorfogyasztás függőséget, az édes íz hiánya pedig elvonási tüneteket okozhat? Egyes kutatások szerint a nagy mennyiségű cukorfogyasztás olyan elváltozásokat okozhat az agyban, melyeket a kokain-, vagy nikotinfüggők esetében figyeltek meg. Kialakul a hozzászokás jelensége, egyre nagyobb mennyiségre van szükségünk belőle, hogy kiváltsa ugyanazt a hatást, ha pedig nem jutunk hozzá, romlik a hangulatunk. A szervezetünknek szüksége van cukorra ahhoz, hogy egészségesen tudjon működni, de nem mindegy, milyen formában és mennyiségben vesszük magunkhoz!
- Gyorsan bekapok egy fájdalomcsillapítót
A fájdalomcsillapítás egy önálló, milliárdos iparággá nőtte ki magát. Nap mint nap elárasztanak bennünket a gyors hatású fájdalomcsillapító pirulákkal. Hajlamosak vagyunk a legkisebb fájdalomra is gyógyszert szedni, pedig ezzel éppen az ellenkező hatást váltjuk ki, csökken a fájdalomküszöbünk. Minél többször nyúlunk a fájdalomcsillapítók után, annál érzékenyebbé válunk a fájdalomra. Csak akkor vegyük be, amikor tényleg indokolt. Fájdalom esetén először alkalmazzuk a jól bevált alternatív gyógymódokat, mint az akkupunktúra, aromaterápia, jóga, gyógyteák.
- Most ez már tényleg az utolsó tetoválás
Az emberek többsége nem éri be egyetlen tetoválással, és az elsőt mindig követi a második, a harmadik és így tovább! Vajon mi az oka annak, hogy az emberek mindig újabb és újabb tetoválást varratnak magukra? Mára művészeti szintre emelkedtek a bőrre rajzolt ábrák, már nem az „ÜSS” vagy Szeretlek Janka” tetoválások készülnek. Apró felirat a csuklón, nonfiguratív minták a karon, arckép a mellkason, pillangó a derékon, a téma majdhogynem mindegy, a testrész pedig választás és merészség kérdése. Kutatások bizonyítják, hogy a tetoválás során adrenalin és endorfin szabadul fel, ami pozitív érzelmi választ vált ki az emberben.
- Mobilfüggőség korunk új jelensége
Ma már az okos telefonunk olyan mindennapos eszközzé vált, ha véletlenül otthon hagyjuk, az egész napunkra rányomja a bélyegét. Segítségével nem csak telefonálni tudunk, hanem az internetet is bárhol bármikor elérhetjük, ezáltal a modern technológia egyre nagyobb hatást gyakorol hétköznapi életünkre. Sokaknál azonban komoly függőséget okoz. Ismerős? Ébredéskor első dolgunk megnézni, és elalvás előtt is még percekig rajta lógunk, nem telik el egy fogmosás sem anélkül, hogy rá ne pillantanánk a telefonra. Sokan még lefekvés előtt is késztetést éreznek, hogy ellenőrizzék profiljukat, az új értesítéseket, a friss posztokat, még századjára is megnézik, hogy mi történt a nagyvilágban, illetve, hogy a facebookon nem maradtak-e le valamiről. A mobiltelefon az állandó elérhetőség mellett a folyamatos információáramlás lehetőségét jelenti a használójának, így nem meglepő, hogy sokan ragaszkodnak hozzá. Ha azt vesszük észre, hogy a telefon mindig velünk van, még a wc-n, az étkezések vagy akár fürdés közben is, akkor bizony be kell ismerni, hogy létezni sem tudunk nélküle. A függőség egyik jele, hogy állandó késztetést érzünk arra, hogy ellenőrizzük a mobilt, ha már tíz perce nem nyúltunk hozzá.
- Egészséges táplálkozás mindenek felett
Tény, minél jobban odafigyelünk a táplálkozásunkra annál többet teszünk az egészségünkért. Azonban van, amikor az egészséges táplálkozásra való törekvés már kórossá válik. Ez egy olyan állapot, amikor valakinek az élete csak az étkezés körül forog, és amennyiben egy kicsit lazít és bűnözik, akkor az mély bűntudattal, szorongással jár. Általában ők azok, akik sosem esznek húst, nem visznek be a szervezetbe cukrot, sót csakis szénsavmentes ásványvizet fogyasztanak. Nem járnak éttermekbe, baráti összejöveteleken inkább nem esznek, mert félnek attól, mit is vesznek magukhoz.
- Vásárlási láz
A kényszeres vásárlás is egyfajta függőség, az érintett ellenállhatatlan vágyat érez a vásárlás iránt. Meglátjuk a kirakatban, megtetszik a színe, az anyaga vagy a tulajdonsága, és úgy érezzük, nem tudunk ellenállni neki. A kényszeres vásárlók nemcsak esetenként, hanem rendszeresen érzik a leküzdhetetlen vágyat. Nyugalom, amíg csak ritkán történik meg velünk, ezekkel a kilengésekkel nincs semmi baj. Amíg nagyjából mérlegeljük, hogy mit és mennyiért vásárolunk, addig nincs gond. Az sem tragédia, ha a szükséges dolgok mellé néha becsúszik a kosárba egy-egy felesleges darab. Ha viszont azt vesszük észre, hogy vásárlásaink során gyakran hitelkártyánkhoz nyúlunk, az vészjelzés lehet.