Az illóolajok remek hangulatot teremthetnek a lakásunkban, de ennél sokkal többre is képesek. Télen nagyon gyakoriak a légúti megbetegedések, a megelőzésre illetve a gyógyulás felgyorsítására remek segítség lehet az illóolaj használata.
Felhasználástól függően az illóolajokat elpárologtathatjuk aromalámpákban, de felhasználhatók masszázshoz, bedörzsöléshez, inhaláláshoz vagy aromafürdőkhöz is. Az illóolajok hatnak az orron keresztül (inhalálás), a bőrön át (masszázsolajok, fürdők).
Hogyan használjuk őket?
Kis mennyiségben (pár csepp) kell használni őket, hiszen nagyon tömény a koncentrációjuk, például egy csepp rózsaolajban 30 kinyílt rózsa illata rejlik! Az illóolajokat csepegtethetjük aromamécsesekbe így illatosítva otthonunkat. A betegségek esetén bátran alkalmazzunk más módszereket is. Használhatjuk inhalálásra, készíthetünk olajos pakolásokat esetleg mellkas balzsamot, utóbbi a légúti panaszok esetén különösen jótékony hatású. Figyeljünk oda arra, hogy az illóolajok tömény anyagok, nem ajánlatos bőrre felvinni őket.
A kevesebb néha több, avagy hogyan adagoljuk?
Ha aromamécses vizébe teszünk illóolajat a helység méretétől függően 5-10 cseppet adagoljunk a vízbe. Inhalálás esetén kb. 1-1,5 liter forró vízbe öntsünk 10-15 csepp illóolajat. Wellness-fürdő esetén egy kádnyi vízbe szintén 10-15 csepp olajat tegyünk.
Nézzünk néhány közkedvelt illóolajat
A citrom, narancs remek választás valamilyen baktérium vagy vírus okozta betegségek idején. Gyulladáscsökkentő és enyhén nyugtató hatással rendelkeznek, különösen alkalmasak légúti fertőzések esetén – főképp torokgyulladásra. A lakás fertőtlenítésére is kifejezetten jó. A citrusfélékből készült illóolajak jókedvre hangolhatnak és felvidíthatnak. A citromolaj serkentheti az agyműködést, elűzheti a fáradtságot és növelheti az ellenálló képességet.
Az erdeifenyő kitűnően tisztítja a légutakat, ezen kívül fertőtlenítő és bőrvörösítő. Homlok- és arcüreg gyulladás esetén a legjobb, de nátha és influenza panaszok esetén is be fog válni.
Az eukaliptusz illóolaj nem csak baktérium, de gombaölő hatású is. Kiváló köptető és köhögéscsillapító. Görcsös köhögés esetén a kakukkfű és levendula hozhat enyhülést.
A levendula serkenti az immunrendszert, szabályozza a vérnyomást, jótékonyan hat a női hormonok működésére. A legkedveltebb és legismertebb olajok egyike. Tiszta és üde az illata, mely egyszerre frissít és nyugtat is bennünket, sőt segít az álmatlanság esetén.
A kamilla szintén nyugtató, kiegyensúlyozó. Ekcéma, pikkelysömör kezelésére hatásos, nagyon jó fej-, fog-, fül- és torokfájásra, mandulagyulladás kezelésére, valamint oldja az izomgörcsöket és a gyomorfájást. Csökkenti a fáradtságérzést, feszültségoldó.
Konkrét tünetekre:
Fejfájás esetén: borsmenta, eukaliptusz, kamilla, levendula
Influenza esetén: borsmenta, citrom, eukaliptusz, teacserje
Köhögés enyhítésére: borsmenta, citrom, eukaliptusz, fenyő, kakukkfű, rozmaring
Megfázás esetén: babér, bazsalikom, borsmenta, eukaliptusz, levendula, teacserje
Depresszió ellen: bazsalikom, ilang-ilang, narancsvirág, rózsa