Figyeljünk ezekre a jelekre – a vércukorszint problémái komoly következményekkel járhatnak! A cukorbetegség alattomosan, szinte észrevétlenül fejlődik ki, és ha nem kezelik időben, számtalan szövődményt okozhat.
Homályos látás
Ha a vércukorszint túlzottan megemelkedik, a felgyülemlett glükóz réteget képezhet a szemlencsén, ami homályos látáshoz vezethet. A jó hír az, hogy amikor a vércukorszint visszaáll a normális szintre, a látás is helyreállhat. Azonban fontos tudni, hogy a hosszan tartó magas vércukorszint maradandó szemkárosodást idézhet elő. Ezért rendkívül lényeges a rendszeres szemészeti ellenőrzés cukorbetegek esetében.
Zúzódások és lassú sebgyógyulás
A megemelkedett vércukorszint lelassítja a test természetes regenerálódási folyamatait. Az artériák megmerevedhetnek, az erek szűkülhetnek, ami az egész szervezet vérkeringésének csökkenéséhez vezet. A csökkent véráramlás miatt a sebek oxigénellátottsága romlik, amely a fertőzések gyógyulását is késlelteti.
Kimeríthetetlen szomjúságérzet és gyakori vizelés
Az egyik legkorábbi figyelmeztető jel lehet a hirtelen, szinte csillapíthatatlan szomjúság. Ez együtt jár a fokozott folyadékfogyasztással, ami miatt észrevesszük, hogy jóval gyakrabban kell mosdóba járnunk – sokszor még éjszaka is. Ennek oka, hogy a vese intenzívebben dolgozik, hogy a felgyülemlett cukrot a vizelettel együtt kiürítse.
Szabályozhatatlan éhség
Érdemes komolyan venni, ha rendszeresen tapasztalunk hirtelen, erős éhségrohamokat. A cukorbetegség esetében leggyakrabban szénhidrátdús ételek utáni vágyat tapasztalunk.
Száraz és viszkető bőr
Az emelkedett vércukorszint a bőr anyagcseréjét is megzavarja, amely kiszáradáshoz és repedezettséghez vezethet. Ez viszketést és akár sötétebb foltok megjelenését is eredményezheti, különösen a hajlatokban és a lábszáron. Ha a rendszeres hidratálás ellenére sem szűnik meg a viszketés, érdemes szakember segítségét kérni.
Tudtad? Sokan azt hiszik, hogy a cukorbetegség kizárólag a túlzott cukorfogyasztás eredménye, pedig ez tévhit! A 2-es típusú diabétesz kialakulásáért genetikai hajlam és életmódbeli tényezők felelősek. Ha a családban előfordult már 2-es típusú cukorbetegség, akkor különösen fontos odafigyelni az egészséges étrendre és a rendszeres testmozgásra.