Csontritkulás – egyszerű módszerekkel megelőzhető!
A csontritkulás megelőzése sokkal könnyebb, mint utólag kezelni! A jó hír, hogy néhány egyszerű életmódbeli szokással jelentősen csökkenthetjük a kockázatát. A kiegyensúlyozott táplálkozás, az aktív életmód és a rendszeres mozgás kulcsfontosságú a csontok egészséges fejlődéséhez. A csonttömegünk nagymértékben befolyásolja, milyen eséllyel alakul ki nálunk csontritkulás később – ezért fontos a prevenció már fiatal korban.
Mi is az a csontritkulás?
Az oszteoporózis – vagyis a csontok tömegének és ásványianyag-tartalmának csökkenése – törékennyé teszi a csontokat, fokozva a spontán törések kockázatát. A betegség neve is beszédes: porózus, lyukacsos csontokat jelent.
Kulcs a megelőzéshez
A D-vitamin szerepe
A csontok szilárdságának kialakulásáért a kalcium és a D-vitamin együtt felelős. A D-vitaminhoz táplálkozás útján juthatunk, de a legnagyobb mennyiséget napfény hatására maga a szervezet állítja elő. Mivel ősszel és télen kevesebb napfény éri a bőrünket, külső forrásból kell pótolnunk. A D-vitamin nélkül a kalcium felszívódása nem megfelelő, ez pedig gyengébb csontokhoz vezethet. A természetes étrendi források – például lazac, tonhal, tőkemáj – segíthetnek, de sokszor szükség van étrend-kiegészítőkre is.
Kalciumbevitel – táplálkozás és kiegészítők
A szervezet kalciumkészlete nagyrészt a csontokban és fogakban található. A nők számára napi 1000 mg kalcium bevitele ajánlott, amelyet elsősorban tejtermékekből, zöldségekből (például brokkoli, kelkáposzta) érdemes biztosítani. Ha nem jutunk elegendő kalciumhoz természetes úton, étrend-kiegészítőkkel kell pótolni. A D-vitamin és kalcium együttes szedése növeli a hatékonyságot!
Mozgás – a csontok legjobb szövetségese
Az aktív életmód és a rendszeres testmozgás fokozza a csontok erősségét. A séta, a torna vagy az erőnléti edzések hozzájárulnak a csontképződéshez. Hetente legalább háromszor 40 perc mozgás ajánlott a megelőzés érdekében!
Kerüljük a káros tényezőket
A szénsavas üdítőkben lévő foszforsav csökkentheti a csonttömeget, akárcsak a túlzott kávé- és alkoholfogyasztás. Figyeljünk ezekre, hogy ne veszélyeztessük a csontjaink egészségét!
A csontritkulás főként a 40 év feletti nőket fenyegeti, de soha nincs késő, hogy tegyünk az egészségünkért. A megelőzés három pillére: megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitel, rendszeres testmozgás és tudatos életmód!