A D-vitamin az utóbbi időben fokozott figyelmet kapott, fontossága mára már köztudottá vált. A D-vitaminnak van egy jellegzetessége, hogy a többi vitamintól eltérően előanyaga megtalálható a szervezetünkben. A D-vitamin egy részét, szervezetünk az elfogyasztott ételekből nyeri, jelentős részét pedig saját maga állítja elő napfény hatására.
Nézzük, milyen folyamatokhoz szükséges a D-vitamin
D-vitamin hiányában a szervezetünk kevésbé tud feldolgozni olyan létfontosságú anyagokat, mint a kalcium, ami a csontok keménységéért felelős. A D-vitamin lényeges szerepet játszik a csontrendszerünk felépítésében. Hiányának csontritkulás lehet a következménye, melynek hátterében a kalcium és a D-vitamin együttes hiánya áll. Immunrendszerünk is sokkal hatékonyabban veszi fel a versenyt a különböző kórokozókkal szemben, ha hozzájut a megfelelő mennyiségű D3-vitaminhoz. Vizsgálatok támasztják alá, hogy a D-vitamint rendszeresen szedők körében jóval alacsonyabb számban fordul elő influenza és egyéb légúti megbetegedés. Léteznek olyan tanulmányok, melyek szerint a D-vitamin hiány növeli egyes daganatos és idegrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. A felnőtt magyar lakosság 90-95 százaléka D-vitamin-hiányos a tél végére lakhelytől, kortól, nemtől függetlenül.
Mitől alakul ki D-vitamin hiány?
A magyar konyha D-vitaminban szegény
D-vitamin bevitelünk körülbelül 80-90 százalékát a napból nyerjük. Kizárólag étrendi forrásokból szinte lehetetlen a D-vitamin szükséglet fedezése, hacsak heti 5 alkalommal nem fogyasztunk lazacot, tőkemájat, tonhalat. Általánosságban elmondható, hogy táplálkozással a D-vitamin szükségletünk csupán 10-20 százalékát fedezzük. Legtöbb D-vitamint tartalmazó ételek: tejtermékek, tojás, harcsa, sügér, ponty, lazac, pisztráng, gomba
Napfény
Nyáron akár fél óra szabadban eltöltött idő elegendő lehet a napi D-vitamin szükségletünk fedezésére. ha azt nem árnyékban töltjük). Ugyanakkor ebben az évszakban nem tudjuk szervezetünket feltölteni egész évre elegendő D-vitaminnal. Bár a bőrünk D-vitamin képző képessége igen nagy, bizonyos fénymennyiség után már nem növelhető ez a szint. Az időjárásunknak és a földrajzi elhelyezkedésünknek köszönhetően az őszi, téli borongós időben nem éri szervezetünket elegendő mennyiségű napsugár annak érdekében, hogy elegendő D-vitamin képződhessen. Októbertől áprilisig ezért bőrünk alig termeli ezt a létfontosságú vitamint. Ilyenkor bizony szükséges, hogy mi magunk gondoskodjunk a pótlásról. Sőt a kor előrehaladtával a bőr elvékonyodik, és romlik a szervezet D-vitamin átalakító képessége.
Kevesen tudják
A bőrgyógyászok nem győzik felhívni a figyelmet arra, hogy megfelelő faktorszámú fényvédő krémekkel óvjuk a bőrünket a napsugárzás káros következményeitől. Azonban, kevesen tudják, hogy a fényvédő készítmények akár 97-99 %-kal csökkentik a bőrben a D-vitamin termelődését. A bőrrák kockázata miatt senki ne mondjon le a fényvédő készítmények használatáról!
D-vitamin szükségletünk
A hazai szakemberek új ajánlást dolgoztak ki itthon a D-vitamin bevitelére, amely az egészséges felnőttek esetében napi 1500-2000 Nemzetközi Egység (korábban 400, majd 800 NE volt) . Az orvosi ajánlás jelentősen emelkedett a korábbi évekhez képest.
Tudta? A depressziót gyakran kötik a kutatók a D-vitamin hiányához. Ez azért van, mert a D-vitamin az agynak ugyanazon hormonjait befolyásolja (a szerotoninnal együtt), mint a hangulatot módosító hormonok.