Ismerős? Az időjárás lehangoló – hideg, ködös az idő, szinte minden nap esik valami. Reggelente sötétben indulunk, vége az Ünnepeknek, sokára lesz az első hosszú hétvége, jönnek az igazi szürke hétköznapok.
A januári hónapokban ugrásszerűen megnő a depressziós emberek száma. A téli depresszió szerencsére szezonális jelenség, mégis érdemes vele foglalkozni, hiszen a hangulatingadozásaink befolyásolják a teljesítményünket, életminőségünket, súlyosabb esetben testi tünetekhez is vezethet. Egy elmélet szerint, akik szezonális kedélybetegségben szenvednek, érzékenyek a fényhiányra, azaz a napsütés hiányára. A téli időszakban kevesebbet tartózkodunk a szabadban, a napunk nagy részét mesterséges fényviszonyok között töltjük. Sokan hétvégén is nehezen mozdulnak ki, napjaira jellemző az inaktivitás, ezen időszakra akár a szociális kapcsolataik is beszűkülnek.
A téli depresszió jellemző tünetei az alacsony energiaszint, fáradékonyság, szomorúság, az édességek iránti étvágy fokozódása, nagy alvásigény, csökkenő munkakedv.
Sok hatásos gyógyszer létezik, amelyek az esetek döntő részében megszünteti a panaszokat, de komoly mellékhatásokkal kell számolni. A „beteg” is sokat tehet önmagáért, hogy hangulati állapota mielőbb egyensúlyba kerüljön.
Törekedjünk a rendszeres mozogásra, mivel ez endorfint termel és boldogabbá tesz minket. A mozgás a még fennálló depresszióban is hatékonynak bizonyul, jelentősen képes csökkenteni a tüneteket, amely nem csupán a társaságnak és a motivációnak köszönhető, de a hormonoknak is. Nem utolsó sorban jelentős szociális előnyöket is élvezhetünk, hiszen a sportkörökben, fitness-központokban újabb ismerősökre, barátokra tehetünk szert.
Menjünk a szabadba minden alkalommal, amikor egy kicsit is süt a nap, addig is töltődünk egy kis D-vitaminnal is. A napfény serkenti a szerotoninképzést az agyban, javítja a hangulatot.
Az alábbi táplálékok jótékonyan hatnak a téli depresszió alkalmával: A csokoládé pozitív hatását számos tudományos kísérlet bizonyítja, serkenti a szervezetünk endorfintermelését, mely a hangulatszabályozásért felelős. Javasolt olyan ételek fogyasztása, mely omega-3 zsírsavat tartalmaz, mint a lazac, tonhal. Magnézium szükséges az egészséges idegműködés fenntartásához, fogyasszunk teljes kiőrlésű gabonát, lencsét.
Kerüljük a szürke ruhákat, felejtsük el a sötét, komor hangulatú darabokat. Bátran vegyük elő a színes kiegészítőinket, melyek feldobják a hangulatunkat. A különböző színek egész más kedélyállapotra hangolnak, próbáljuk ki!
Otthonunkban is tehetünk a hangulatunk javításáért, egy-egy illóolaj vagy illatos gyertya csodákat tesz. Csempésszünk be színes kiegészítőket a lakásunkba, a meleg színeket részesítsük előnybe mint a sárga, narancssárga.
Hétvégén, amikor több időnk van iktassunk be egy-egy wellness napot. Látogassunk el egy wellness fürdőbe, masszíroztassuk meg magunkat, és ne feledkezzünk meg a szaunáról sem.
Kezdjünk bele olyan tevékenységbe, melyben örömünket leljük. Kitűnő ehhez a január, mely úgyis is a fogadalmak időszaka, találjunk magunknak megfelelő hobbit. Kezdjünk el egy meditációs vagy jóga tanfolyamot, hogy megtanuljunk relaxálni, és egyensúlyba kerülni. Akár beiratkozhatunk egy tánc tanfolyamra is, hiszen a tánc remek testmozgás, ami egyben a kedélyállapotra is jó hatással van.
Végül, de nem utolsósorban, hideg téli estéken bújjunk össze a párunkkal az ilyen jellegű együttlétek kiváló doppingszerként működnek.