A magas vérnyomás hazánkban népbetegség, több, mint két millió embert érint. A hosszú évek alatt kezeletlen hipertónia szívelégtelenséghez, érelmeszesedés kialakulásához vezethet, és megrövidítheti az életünket. Számos tévhit kering a köztudatban a magas vérnyomással kapcsolatban, most ezek közül nézzünk meg néhányat:
Ha nincs tünetem, biztosan nincs magas vérnyomásom
Sajnos, pont a hipertónia nem mindig jár panasszal, fájdalommal, tünettel, ezért is hívják alattomos kornak. Nem ritka, hogy a foglalkoztatás-egészségügyi vizsgálaton vagy a háziorvosnál egy rutin mérés alkalmával véletlenül derül fény a magas vérnyomásra. Évekig élhetünk magas vérnyomással anélkül, hogy akár csak sejtésünk lenne róla. A tartós 140/90 Hgmm feletti értékek esetén oda kell figyelnünk és kezelni szükséges.
Csak az első értéket kell figyelembe venni
Miért van két érték? A vérnyomásmérés során fény derül arra, hogy az áramló vér mekkora nyomást gyakorol az erek falára. A magasabb érték az úgynevezett szisztolé azt mutatja, hogy összehúzódáskor a szív mekkora erővel pumpálja a vért, ahhoz, hogy az a legkisebb erekbe is eljuthasson. Két szívdobbanás között mérhető az alacsonyabb érték –diasztolé-, amikor a vénákból áramlik a szív felé a vér. Ennek az átlagértéke 90 Hgmm. Hasznos, ha a beteg otthonában is tudja mérni a vérnyomását, és erről egy naplót tud vezetni. A digitális készülékeket ne felejtsük el időközönként beméretni, hogy megbízható értékeket mutasson.
Az életkor előrehaladtával természetes, hogy a vérnyomás emelkedik
Ez egy régi tévhit, hogy amennyiben idősebbek vagyunk, megengedettebb a vérnyomás mérés során kapott magasabb érték. A szakmai ajánlás alapján a vérnyomás felső értéke 140/90 Hgmm-ben van megállapítva.
Fiatal vagyok, engem a hipertónia nem érint
Ez egy újabb tévhit, napjainkban már kamaszkorban megfigyelhető a magas vérnyomás. Ilyenkor számításba kell venni az esetleges másodlagos hipertóniát –azaz a háttérben valamilyen egyéb betegség jelenlétét - , azonban ennek ellenére már serdülőkorban érdemes néha megmérni rutinszerűen a vérnyomást.
Magas a vérnyomásom, ezért nem sportolhatok
A hipertónia kialakulásnak megelőzésében és kezelésében is nagy jelentőséggel bír a testmozgás. Tény, hogy nem mindegy, melyik mozgásformát választjuk. Az úgynevezett pulzusszámot növelő kardió edzéseken (futás, kerékpár) bátran részt vehetünk. Kerüljük a nagyobb megterhelő izommunkát igénylő sportokat, mint a súlyok emelgetése, melyek valóban megemelik a vérnyomást.
A magas vérnyomást nem tudom megelőzni
Jó ha tudjuk, hogy a magas vérnyomás kialakulásában szerepet játszanak az örökletes tényezők, de az életmódunk is jelentősen felelős érte. Amit kerüljünk: elhízás, túlzott mennyiségű alkohol, kalóriadús táplálkozás, mozgásszegény életmód, dohányzás. Az elhízottak, több mint 60%-ánál alakul ki magas vérnyomás. Nem ritka, hogy az optimális testsúly elérésével és megtartásával csökken a beteg vérnyomása, akár a gyógyszeres kezelés is elhagyható. Az egészséges étrend betartása hozzájárulhat a vérnyomás optimális szinten tartásához. Ajánlott a tengeri halak fogyasztása, melyek omega-3 zsírsavat tartalmaznak, főzés alkalmával részesítsük előnyben az olíva olajat, és korlátozzuk a só fogyasztást. Iktassuk be az étrendünkbe a vérnyomás csökkentésére alkalmazható gyógynövényünket a fokhagymát.
Érdemes fontolóra venni: A 140/90 Hgmm-es célérték elérésével 40 százalékkal csökkenthető a stroke, 25 százalékkal a szívinfarktus és 50 százalékkal a szívelégtelenség kialakulásának kockázata.