Sajnos a stressz a mindennapi életünk része, ám nem mindegy, hogyan és milyen hatékonyan tudjuk kezelni. Napjainkban a szorongás és a depresszió népbetegségnek számít, amit nem ritkán gyógyszeresen kezelnek. Azonban nem csupán a gyógyszerek hozhatnak enyhülést. Nézzünk meg mi is valójában a stressz és vegyünk végig pár bevált módszert:
Mi történik, ha stressz alatt áll a szervezetünk?
Érdemes tisztában lennünk azzal, hogy a stressznek két fajtáját különítjük el: pozitív és negatív stresszhatásokat. Adott helyzetben a pozitív stressz serkentőleg hat, a szervezetet fokozottabb állapotba hozza, például egy esetleges vészhelyzet elhárításában. Testünk, ha fenyegetettséget észlel, belső válaszok komplex sorozatával válaszol, ezek a stresszre adott természetes reakciók. Mindegy, milyen veszélynek vagyunk kitéve, akár megtámadnak minket, akár rettegünk a repüléstől. Szervezetünk ugyanúgy válaszol, automatikusan felkészül a vészhelyzetre. Ezt a reakciót nevezzük "harcolj vagy menekülj" válasznak. Veszély elmúltával rövid idő múlva visszatér a szervezet működése a normális szintre.
Az egészségre káros negatív stressz, amit általában egy élethelyzet idéz elő, lelki folyamatokon alapszik. Amennyiben tartósan van jelen, hatása különböző testi és érzelmi tüneteket vált ki, fokozódik a stressz hormon termelése. A tartósan fennálló stressz tünetei az ingerlékenység, fáradtság, fejfájás, alvászavar, emésztési problémák, gyomorfekély, a test erőforrásainak kimerülése, immunrendszer legyengülése, depresszió. Amennyiben nem kezeljük a stresszt, számolnunk kell annak káros, egészségkárosító hatásaival. (A stressz a hirtelen szívhalál egyik fő oka).
A stressz kiiktatása az életünkből szinte lehetetlen, de a negatív stresszhatások csökkentésére, a stressz hatékony kezelésére számos jól bevált eszköz létezik.
Orbáncfű
Jó ha tudjuk, hogy számos idegnyugtató készítmény fő alapanyaga az orbáncfű. Képes enyhíteni a stresszt oly módon, hogy a szerotonin lebontásáért felelős anyagokat blokkolja. Fél evőkanálnyi mennyiséget forrázzunk le 2 dl vízzel, 15 percig lefedve hagyjuk ázni, majd szűrjük le. Hatását pár hét alkalmazás után tapasztalni fogjuk. Alvászavar esetén lefekvés előtt fogyasszuk. 6 hét után szünetet kell tartani, véralvadásgátló mellé tilos fogyasztani!
Citromfű
A citromfüvet a stressz csökkentésére, a szorongás oldására, alvászavarokra, frontérzékenységre előszeretettel használjuk. Álmatlanság valamint általános feszültség esetén is nagy hasznát lehet venni, az idegeskedés okozta gyomorpanaszokra nagyszerű gyógyír, hiszen természetes módon erősíti az idegrendszert. Teaként, illóolajként párologtatóba, vagy akár fürdővízhez adva is kifejti jótékony hatását. 1 csapott teáskanálnyi mennyiséget forrázunk le 2 dl vízzel, 15 percig lefedve ázni hagyjuk, majd leszűrjük. Fogyasszuk naponta reggel és este.
Remekül oldja a feszültséget, enyhíti a fejfájást, csökkenti a vérnyomást. Akár párnára csepegtetve hozzájárul a nyugodt és zavartalan alváshoz.
Édes narancs illóolaj
Az édes narancs illóolaj segít lazítani és kikapcsolódni. Frissítő illata oldja a szorongást, enyhíti a depressziót és harmonizál. Gyakran emlegetik „mosoly-olajként” is! Csak hígított állapotban, vivőolajokban ajánlott a használata. Ne alkalmazzuk a bőrön napozás vagy szoláriumozás alatt és előtt 12 órával!
Nevetés ereje
A nevetés köztudottan endorfinokat bocsát ki, ami javítja a kedélyállapotunkat és növeli az immunrendszer védelmét. Csökkenti a stresszhormonok, mint a kortizol és az epinephrine szintjét.
Keressük az életében a szenvedélyt!