Elképesztő mennyiségben készítünk és osztunk meg különféle digitális tartalmakat az interneten. Bármit is posztolunk a Facebookon az kikerül a világhálóra és onnantól az ellenőrzésünk alól is. Ezért alaposan gondoljuk meg, mit töltünk fel a közösségi oldalakra. Bizony van néhány olyan dolog, amit nem kéne:
- Munkahelyünk, otthonunk
Egyre nagyobb divat lett a facebookon bejelentkezni azokról a helyszínekről ahol éppen tartózkodunk. Arra nagyon figyeljünk, hogy még véletlenül se tegyük ezt a lakásunkból vagy a munkahelyükről, a pontos címet soha ne tegyük közzé a közösségi oldalakon. Ezzel elkerülhetőek azok a kellemetlen szituációk, hogy olyan személy, akivel nem szeretnénk összefutni egyszer csak betoppanjon.
- Utazásaink részletei
Előszeretettel osztjuk meg a hírt, ha végre nyaralni indul a család vagy éppen csak kiruccanunk pár napra egy wellness szállodába. Hajlamosak vagyunk még felszállás előtt a repülőtéren becsekkolni a facebookon, feltüntetve, hogy éppen merre tartunk. Nem kell, hogy boldog boldogtalan tudomást szerezzen arról, hogy éppen üres a ház, hiszen így könnyű célpont a betörők számára. Nem egy betörő szakosodott a közösségi oldalak pásztázására, és ez alapján választja ki a „helyszínt.” Egészen addig, amíg haza nem értünk ne posztoljunk fotókat, élményeket a nyaralásunkról.
- Minden hülyeséget
Rengetegszer látható, amikor a felhasználók tényként állítanak valótlan értesüléseket és ezeket még meg is osztják a közösségi oldalakon. Nem ritkán a like vadászok indítják ezeket a posztokat. Gyakori az olyan eltűnésekről szóló hír megosztása a Facebookon, melyek már évek óta terjednek, az eltűnt már réges régen előkerült. Vagy a hírességekkel kapcsolatos halálesetek, miközben nemhogy nem igazak, de vígan úszkálnak a Hollywoodi házuk medencéjében. Egy-egy poszt megosztása előtt győződjünk meg a feltöltés dátumáról, illetve annak valóságtartalmáról.
- Gyermekünk összes cuki képét
Nagyon aranyos, amikor nyáron a gumimedencében pancsolnak a gyerekek, de nem a közösségi oldalakra valóak. Gondoljunk bele, hogy ezzel hány ember számára válik láthatóvá a gyanútlan csemeték fotója. Jobb nem belegondolni abba, hogy akár egy elmebeteg emberhez is eljuthat. Sokszor nem is vagyunk tudatában, hogy mennyi információt közlünk pusztán egy aranyos fotóval. Ezeket hagyjuk meg a családi fotóalbum számára.
- Gondoljunk a munkahelyünkre
Nem árt az óvatosság a munkahelyi „hírekkel”, eseményekkel kapcsolatban sem. Nem biztos, hogy nyerő a facebookon körbekürtölni, hogy milyen utálatos volt aznap a főnökünk, még megeshet, hogy a poszt alatt ő fogja közölni, hogy másnap már be sem kell mennünk. Ha betegállományt jelentettünk, akkor sem jön jól, ha abban az időpontban az üzenőfalunkon Rómából jelentkezünk be, vagy a boldog szelfi kép látható a Pisai ferdetorony mellett. Állítólag arra is van példa, hogy az Egészségbiztosítási Pénztár ellenőrzi, hogy a betegállomány igénybe vétele alatt miket posztoltunk. Ugyanígy legyünk körültekintőek, ha állást keresünk. Ma már rutinszerű, hogy új kolléga felvétele előtt a munkáltatók utánanéznek a jelentkezőknek az interneten, hiszen a posztolások tartalma és stílusa sokat elárul a jelöltről. Nem biztos, hogy miénk lesz a menedzseri állás, ha a facebook oldalunk tele van átbulizott, taj részeg képekkel.
- Ultrahang fotó
Nagy népszerűségnek örvend, hogy a terhesség tényét az ultrahang fotó közzétételével tudatják. A nőgyógyászok azt javasolják, hogy legalább a második trimesztert várjuk meg a nagy bejelentés előtt.
- Szakítás részleteit
A szakítás mindenkinek a magányügye. Ne írjuk ki a facebookra azonnal, hogy végetért a kapcsolat! Egyrészt senkinek semmi köze hozzá, másrészt nem biztos, hogy arra vágyunk, hogy a szánakozó hozzászólásokat olvasgassuk majd. Ez csak nehezít az amúgy sem egyszerű helyzeten.
Megtudhatod, mit tárol Rólad a Facebook:
Beállítások menüpont alatt, a Facebook adataid pontra kattintva töltsd le a Saját információ letöltését. Ezután már csak a jelszavadat kell megadni, és körülbelül 10 perc múlva szembe is nézhetsz a valósággal.