Te is érezted már úgy, hogy belefáradtál a mindennapokba, és elveszett a munkád iránti szenvedélyed? A kiégés érzése, amely hosszan tartó érzelmi nyomás és intenzív stressz hatására alakul ki, többeket érint, mint gondolnánk.
Honnan ismerhetjük fel, hogy kiégtünk?
Állandó fáradtság, ami elkísér egész nap
A kiégés egyik legszembetűnőbb jele az a megmagyarázhatatlan, ólmos kimerültség, amely a testet és az elmét egyszerre bénítja meg. Hiába alszunk, a regenerálódás nem történik meg. Reggelente alig bírjuk kihúzni magunkat az ágyból, és a napkezdet inkább rémálom, mint motiváció.
Gyakoribb betegségek támadnak le minket
A folyamatos stressz az immunrendszert is gyengíti, ami sebezhetővé tesz minket a legkisebb vírusokkal szemben is. Egy egyszerű megfázás napokra ledönthet, a gyógyulás pedig jóval hosszabb időt vesz igénybe. Testünk ilyen módon jelez, hogy valami nincs rendben.
Semmi sem köt le igazán
A kiégés elszürkíti az élet örömeit. Semmihez sincs kedvünk, és állandóan türelmetlennek, nyűgösnek érezzük magunkat. Mintha elvesztettük volna az örömforrásokat a mindennapokban. Teljesítményünk látványosan romlik, az egykor kreatív ötletekkel teli munkavégzés monotonná és kényszerűvé válik.
Visszahúzódás a világtól
Észrevetted már, hogy egyre kevésbé vágysz társaságba, vagy hogy elkerülöd a barátaidat? A kiégés gyakran elszigeteltséghez vezet, amikor a társas érintkezések helyett a magányt választjuk. A kollégák irányába is hidegebbé, érzéketlenebbé válunk, akár egy zord karakter egy orvosi sorozatból.
Furcsa étkezési szokások alakulnak ki
A krónikus stressz felboríthatja a szervezet egyensúlyát, emiatt elképesztően sóvároghatunk például a sós ételek iránt. Ez a sóvárgás akár szédülést, gyengeséget vagy koncentrációs problémákat is okozhat, amelyek idővel egyre rosszabbá válnak.
Mit tehetünk ellene?
-
Keressünk szakmai segítséget! Egy terapeuta nemcsak útmutatást adhat, hanem segíthet feltárni az okokat és megtalálni a kiúthoz vezető megoldásokat.
-
Készíts örömlistát! Írd össze mindazt, ami boldogságot okoz – legyen szó egy jó könyvről, baráti sétákról vagy kirándulásokról. Szánj időt ezekre a tevékenységekre, és tarts ki mellettük, még ha jobban is érzed magad később.
-
Tarts határokat! A túl sok feladat könnyen túlterheltséghez vezet. Tanulj meg nemet mondani a túlzó kötelezettségekre.
-
Állítsd vissza az egyensúlyt! A munka-magánélet harmóniája kulcsfontosságú. Hagyj időt a pihenésre és a feltöltődésre, hiszen a regeneráció elengedhetetlen.