Az olvasottság nem publikus.

Pár perc az egészségért

  • Rólam
  • Wellness / Szálloda
  • Szépség
  • Teszt
  • Partnereink
  • Médiaajánlat
  • Kapcsolat
Kávéfüggőség: Szokás vagy szükséglet?

Kávéfüggőség: Szokás vagy szükséglet?

323232.jpgKávé nélkül elindul a reggel? Vagy nélküle el sem tudjuk képzelni? Amikor kinyitjuk a szemünket, első gondolatunk a gőzölgő fekete. Már az illata is ébredésre késztet és alig várjuk, hogy belekortyoljunk. De vajon csak egy szokás, egy reggeli rituáléról van szó? Vagy valóban koffeinfüggők vagyunk?

Sokan állítják, hogy ha kimarad a napi koffeinadagjuk, akkor egész nap bágyadtabbak, fáradékonyabbak lesznek. Vajon a szervezetünk már annyira hozzászokott, hogy nem is tud működni nélküle? Íme néhány jel, amely arra utalhat, hogy valóban koffeinfüggők vagyunk:

„Olyan nyomott vagyok, kell egy kávé!”

Ha ezt a mondatot rendszeresen ismételgetjük, és napi több alkalommal is elhangzik, akkor bizony a függőség kialakulásának jeleit mutatjuk. Egy idő után ez az állapot egy ördögi körbe vezet: minél több kávét iszunk, annál rövidebb ideig érezzük a frissítő hatást, így egyre többre van szükségünk.

Kávé nélkül elképzelhetetlen a reggel

A kávé sokunk számára egyfajta ébresztő rituálé, sőt, egy nélkülözhetetlen reggeli kellék. Ha ébredés után fáj a fejünk, de a kávé hatására szinte azonnal elmúlik, az már egy egyértelmű jel: a szervezet jelez, hogy mielőbb koffeinhez kell jutnia. Ez már egyértelműen a függőség egyik figyelmeztető tünete.

A napközbeni energialöket és a hirtelen kimerülés

Megisszuk a kávét, és úgy érezzük, hirtelen tele vagyunk energiával, mintha új lendületet kaptunk volna. De pár óra múlva a figyelmünk csökken, elpilledünk, és már újabb adag koffein után vágyakozunk. Ha ez a jelenség rendszeressé válik, akkor szervezetünk már annyira hozzászokott a stimuláló hatáshoz, hogy nélküle nem képes megfelelően teljesíteni.

Apró, de árulkodó jel: a szem tikkelése

A túlzott koffeinfogyasztás egyik kevésbé ismert mellékhatása a szemhéj akaratlan rángása. Mivel a koffein fokozza a szerotonin és noradrenalin termelődését, amelyek közvetve az idegrángásokért is felelősek, túl sok kávé fogyasztása kiválthatja ezt a jelenséget.

Mennyi koffein számít túl soknak?

A napi 3-5 csésze kávé már a rendszeres fogyasztás kategóriájába esik, és hosszú távon függőséghez vezethet. Természetesen az egyéni tényezők is szerepet játszanak: az életkor, a testsúly, az anyagcsere és a koffeinérzékenység egyaránt befolyásolja, hogy kinél milyen gyorsan alakul ki a függőség.

Ha szeretnénk tudatosabban kezelni a koffeinfogyasztásunkat, érdemes korlátozni a napi bevitt mennyiséget 100 mg-ra. Fontos a fokozatosság, mert hirtelen megvonás esetén fejfájás, ingerlékenység és kimerültség léphet fel.

komment Tovább
Kávéfüggőség: Szokás vagy szükséglet? Tovább
Facebook Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A sport, ami kortalan és mindenkié! A sport, ami kortalan és mindenkié!
  • Nyári tippek nőknek: fontos! Nyári tippek nőknek: fontos!
  • Az alváshiány veszélyesebb, mint hinnéd Az alváshiány veszélyesebb, mint hinnéd
  • Izomgörcs? Legyőzve! Izomgörcs? Legyőzve!
  • Trükkök, amiket imádni fogsz! Trükkök, amiket imádni fogsz!

A bejegyzés trackback címe:

https://parpercegeszseg.blog.hu/api/trackback/id/tr4618855278
Facebook Twitter Instagram

Hirdetés

Pár perc az egészségért

Fontos, hogy mindegyikünknek legyen pár perce Önmagára! Kérlek tarts velem, hogy hétről-hétre hasznos információval legyél gazdagabb! Praktikus tanácsok a mindennapokra egészség, szépség, wellness, párkapcsolat témakörben!

 oldal.jpg

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Keresés

A Pár perc egészség blogon megjelenő írások, cikkek a szerző tulajdonát képezik.

  • Msylwia (profil)
Health & Wellness & Beauty
süti beállítások módosítása
Dashboard