Paradicsomot általában csak a nyári szezonban fogyasztunk, pedig a kutatások azt igazolják, hogy érdemes minden egyes nap legalább egy paradicsomot elfogyasztanunk. A paradicsom nemcsak finom, hanem egészséges is:
Emésztésünk érdekében - Alacsony energia tartalmú rostforrás 100 g nyers paradicsomban körülbelül 2,1 g rost található. A rosttartalom hozzájárul az egészséges bélműködéshez.
Fogyókúrázóknak jó hír - nyugodtan fogyaszthatják, hiszen kalóriatartalma nagyon alacsony, 100 grammonként mindössze 22 kcal.
Védelmes adhat a rákkal szemben - Antioxidáns hatásának köszönhetően a likopinban gazdag paradicsom fogyasztása óvja a szervezetet az oxidatív stressztől, így segít megelőzni a daganatos betegségek kialakulását. Védelmet biztosíthat többek között a vastag- és végbél-, a prosztata-, a mell-, a tüdő- és a hasnyálmirigyrákkal szemben. Számos tanulmány kimutatta, hogy azoknál a férfiaknál, akik sok paradicsomot esznek, kisebb a prosztatarák kialakulásának kockázata a likopin miatt. Ugyanakkor ez a hatása legjobban főzve érvényesül.
Szíverősitő - A kálium és a nátrium egyaránt létfontosságú összetevők a szívműködéshez, előbbiből pedig bőségesen van a paradicsomban. A legtöbb magas vérnyomásban szenvedő ember számára előnyös a magas kálium-, rost- és likopinszintje miatt.
Hajunk, bőrünk egészségéért - A paradicsomban lévő klorogénsav egy olyan vegyület, amely elősegítheti a kollagéntermelést. A C-vitamin és az A-vitamin fényesebbé teszi a bőrt, a hajat és a körmöket. Sőt nagyon hatásos a sérült bőrfelületek kezelésében, és a bőrön lévő foltok halványításában is.
Segítség a szemnek - a paradicsomban található lutein és zeaxantin segíthet megóvni a szemet a digitális eszközök, például okostelefonok és számítógépek kék fényétől. Egyes kutatások szerint a paradicsomban levő anyagok mérsékelhetik az életkorral összefüggő makuladegeneráció jelentkezését, amely a vakság vezető oka.
Mivel a likopin zsírban oldódik, érdemes a paradicsomot például olívaolajjal társítani. Fontos